Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Vzdelávanie

Alternatívny traffic

Si aj ty jeden z marketérov, ktorý je zaťažený na super skvelé výsledky z PPC kampaní či SEO, aby si dosiahol pre svoj biznis požadovaný efekt a zároveň neminul všetok majetok?

Alebo je predmetom tvojho biznisu niečo „pikantné“, či nie tak úplne spoločensky (a Googlom alebo Facebookom) schválené, ako napríklad kasíno alebo adult zoznamka?

Ak si odpovedal aspoň 1x áno, prinášame ti prehľad rôznych alternatív trafficu z výhodných médií a zdrojov, ktoré sa zatiaľ nedostali príliš do popredia. Sú skutočne objemné, môžeš s nimi cieliť na svoje publikum, vytvárať dobrý obsah a to všetko za pomerne nízke ceny.

Porozprával nám o nich Štefan Polgári, ktorý sa aktuálne plne sústredí na rozvoj Affiliate network Dognet a na magazín Ecommerce Bridge Slovensko.

Tieto média spájajú dve hlavné výhody:

  1. vo väčšine prípadov sú lacné,
  2. neničia ti život toľkými obmedzeniami ako google či facebook.

Je pravda, že hovoríme o špecifickom webovom prostredí, no takýto typ trafficu ti dokáže ušetriť nemalé peniaze. Preto sa oplatí vedieť, ako s ním narábať a čomu sa vyvarovať. Takéto zdroje môžu byť Adult traffic, PopUp traffic, Low traffic či Redirect traffic.

Adult traffic je jeden z najrozsiahlejších zdrojov trafficu. Známa sieť v tejto oblasti je Traffic Junky, ktorá funguje pomerne striktne. Všetko sa tu dá presne prednastaviť – pozícia, cena, impresia a na akom webe sa chceš zobraziť.

V tomto prípade si však treba dávať pozor na správne meranie a reálne výsledky. Na tieto aktivity je vhodné využívať externé systémy, pretože Traffic Junky môže veľakrát ukázať 1000 zobrazení, avšak Google skutočne nameria iba 200. Vďaka týmto meraniam vieš zistiť aj záujem sledovateľa, čiže to, na čo skutočne zareagoval.

PopUp sú malé okná obsahujúce reklamu, ktoré sa náhodne zobrazujú počas zotrvania na nejakej webstránke. Dá sa nakupovať na sieťach Popads alebo Popcash, kde platíme za CPV, teda za impresie. Štandardne sú to desatiny centu z toho, koľko skutočne stojí jedno videnie.

Na Slovensku môžeš skúsiť aj Etarget.

V PopUp-och sa tiež môžu nakupovať tzv. agresívne mobilné formáty. Dá sa tu kúpiť veľa kliknutí, no nevýhodou je, že je tu aj veľa missclickov. Preto sa odporúča najmä na inštaláciu aplikácií, ktoré sa využívajú priamo v mobile. Dôležité pre prácu s týmto systémom a dobré výsledky, je tiež necieliť na nových ľudí, ale cieliť najmä na tých, ktorí už o tebe počuli a chceš, aby si tvoju aplikáciu nainštalovali. Odporúčame sieť Airpush.

alternativny-traffic

Zdroj obrázku: https://forum.hardware.fr/hfr/Discussions/Loisirs/avec-photos-sujet_62018_1997.htm

Môžeš to skúsiť aj s Redirect traffic, ale maj na pamäti, že zahŕňa hlavne exspirované alebo hacknuté domény. Opäť si treba dávať pozor na zradný objem impresií, ktorých môže byť aj 1000 denne, avšak môžu to byť skreslené výsledky. V Redirecte sa využíva napríklad sieť Zeropark.

Low traffic je východisko pre inzerentov „komplikovaných“ produktov, ako konopná masť, alebo zázračné tabletky na chudnutie, vďaka ktorým schudneš 20 kg za dva dni. Zvyčajne sú to reklamy nachádzajúce sa pod článkami. Na Low traffic môžeš vyskúšať sieť Taboola, na Slovensku je tiež využiteľný Azetklik, v ktorom sa platí za klik – nejde  pod 0,20 € za kliknutie.

Funguje to aj s Affiliate

Ten slúži na propagáciu eshopov a produktov. V tomto prípade je postup jednoduchý, ale nemusí byť vždy aj funkčný. Môže nastať problém s trafficom, preto je vhodné podporiť ho napríklad cez SEO, čo však už stojí čas a trpezlivosť.

Zdroje k štúdiu affiliate marketingu:

Dognet.sk, Chodelka.sk, Rej.sk, Konverzie.com, blog.affiliateclub.cz, blog.ondrejmartinek.cz, Affilak.cz

Traffic a slovenský verzus zahraničný trh

„Na veľkých zahraničných trhoch, 60% – 70% trafficu držia cca 4 veľkí mediálni hráči“, hovorí Štefan. Naopak v susednom Česku je oveľa viac menších a stredných portálov. Na našom malom slovenskom trhu, prevláda skôr monopolná forma a veľké portály pohlcujú malé.

Z publika tiež zaznela otázka, ako by sa dalo využiť off-page SEO na kasína a porno stránky, keďže táto záležitosť je dosť striktná. V tomto prípade je možné pracovať iba s jedinou možnosťou – využiť vlastné weby, pretože back-linky na kasína sa hneď mažú.

Možno sa niekto pýta, či affiliate siete celkovo neprispievajú k nekvalitnému trafficu. Odpoveď je nie, pretože stránky so zlým obsahom majú aj tak zlé konverzie.

Author

DMC team